K TÉME OSEMROČNÝCH GYMNÁZIÍ

Spoločne s opozičnými kolegami Mirom Beblavým, Veronikou Remišovou a Miroslavom Sopkom predkladám v parlamente pozmeňovací návrh, aby sa odložila účinnosť likvidačných kvót pre osemročné gymnáziá. Vzdelávací systém potrebuje získať čas na optimálne riešenie tohto problému, ktorý sa pre dlhoročnú neschopnosť ficových vlád zreformovať školstvo, otočil proti rodičom aj školám.

Nesmie to však znamenať, že sa problém odloží a bude sa rok čakať. Potrebujeme začať vážnu a intenzívnu debatu o kvalite vzdelávania a o účele osemročných gymnázií v systéme školstva. Som presvedčená, že najdôležitejšou súčasťou školského systému sú základné školy, ktoré by mali vedieť pristupovať k žiakom individuálne, podchytiť ich talent a pomôcť vyrovnávať nerovné šance na úspech detí s rôznym znevýhodnením. Ak sa nám toto podarí, zmizne aj jeden z dôvodov, prečo nám toľko žiakov uteká zo základných škôl na osemročné gymnáziá.

Prvým krokom musí byť bezodkladné naštartovanie zásadných zmien vo vnútri základných škôl, aby dokázali v každom kúte Slovenska napĺňať vzdelávacie potreby každého dieťaťa. Účelom osemročných gymnázií nie je byť únikovou cestou zo základnej školy, ktorá nemá vytvorené vhodné podmienky na rozvoj svojich žiakov. Priškrtiť túto únikovú cestu umelo vytvorenými kvótami bez toho, aby sa skvalitnili základné školy, je však nezmyselné. Očakávam, že vláda sa prestane správať nezodpovedne a prestane s politikou, ktorá pripomína priškrcovanie ventilu na zlyhávajúcom potrubí. V opačnom prípade nám vo vzdelávacom systéme hrozí buď výbuch, alebo jeho postupný rozpad.

Čítajte ďalej