Bojíte sa koronavírusu?

A čo bežná chrípka? Myslíte si, že sú deti v školách pred nákazou dobre chránené?

Školám chýbajú peniaze v podstate na všetko, na zabezpečenie asistentov učiteľa, nákup učebných pomôcok, či vybavenie učební. Ak v podvyživenom školskom systéme niet dostatok zdrojov na základné vzdelávacie potreby, ako potom vyzerajú školské toalety?

Čisté ruky sú rovnako dôležité ako násobilka

Navštívila som viaceré základné školy v Anglicku, kde ma upútala nielen vysoká úroveň vybavenosti tried, ale aj spôsob komunikácie medzi učiteľmi a deťmi.

V anglických školách učitelia aktívne dbajú na to, aby mali deti zabezpečené všetko potrebné počas výučby, aj počas prestávok. Vedia, že na deti najlepšie funguje nie krik, ale názorný príklad. Keď chcú docieliť, aby deti nebehali po chodbách, návody, ako sa slušne správať, rozvešajú na každom kroku. Keď ich chcú naučiť istým pravidlám, dodržiavajú ich spoločne s nimi.

Jedným z dôležitých pravidiel, na ktoré sa v anglických školách kladie dôraz, je hygiena. Učitelia dbajú na to, aby si deti umývali ruky pravidelne, preto ich k tomu počas dňa aktívne vyzývajú a dozerajú na to, aby si ich umyli dôsledne.  

Mydlo v školách nesmie chýbať

V anglických školách je samozrejmosťou, že sú záchody prispôsobené veku, resp. výške detí, rovnako tak umývadlá. Deti majú k dispozícii toaletný papier, mydlo, papierové utierky.

Na stenách visia  názorné príklady, ako si ruky treba umyť, aby boli naozaj čisté. 

Špinavá realita

Pravidelné a správne umývanie rúk je jednou zo základných podmienok zdravia detí. Na Slovensku si však v školách na hygienu nepotrpíme. Upozornil na to nedávny prieskum hygienických podmienok v školách, v ktorom sa zistilo, že

  • malí školáci majú často problém umyť si po toalete ruky, lebo vodovodné batérie sú umiestnené tak, že na ne nedočiahnu,
  • ak si aj deti dokážu pustiť vodu, nemajú k dispozícii žiadne mydlo,
  • na toaletách chýba papier, deti sa musia nejako vynájsť,
  • toalety bývajú často upchaté, pretože deti pravidelne nesplachujú,
  • na školských toaletách je častý výskyt vlhkosti a plesní z dôvodu zastaraného vybavenia a nedostatočného čistenia,
  • bežná je i mokrá dlážka navôkol, chýbajúce kľučky a zápach, ktorý deti neraz cítia i potom, ako si sadnú do školskej lavice,
  • takmer 40 % oslovených rodičov má osobnú skúsenosť s požiadavkou, že si dieťa musí do školy priniesť vlastné mydlo a uterák,
  • iba 32 % rodičov sa stotožňuje s názorom, že toalety v materských a základných školách sú vybavené dostatkom toaletného papiera a uterákov.

Do zdravia detí treba investovať

Toaletný papier a mydlo dnes očakávame v každej kaviarni, či reštaurácii. Samozrejmosťou sú na toaletách v nákupných strediskách. Keď ich nenájdeme na stanici, či vo vlaku, rozčúlime sa. Keď však prídeme na rodičovské združenie do školy, absencia základných hygienických potrieb na školských toaletách mnohých rodičov vôbec neprekvapí. Tak si to totiž pamätajú ešte z vlastného detstva.

Je nevyhnutné, aby sa aj v našich školách posunul hygienický štandard na svetovú úroveň. Školy potrebujú dostatok peňazí na zabezpečenie účelných a hygienických toaliet, aj na nákup základných hygienických pomôcok. Zdravie detí si to vyžaduje.

citajte viac na blogu dennika n

Čítajte ďalej